poniedziałek, 4 lipca 2011

Jakie bajki dla dzieci?

Czasy, gdy w telewizji transmitowano wyłącznie poprawne bajki, minęły już dość dawno. Bolek i Lolek, Reksio czy Pszczółka Maja - to były klasyczne postaci, od których można się było uczyć. Rodzice, zostawiając dzieci przed telewizorem, nie musieli się martwić, co ich pociechy oglądają.
Obecnie te czasy odeszły do lamusa. Niestety, ale teraz wiele bajek dla dzieci (wątpliwie) przepełnionych jest nienawiścią i przemocą. Czasem nawet rasizmem. Czy takie bajki rzeczywiście nadają się dla dzieci? Czy rodzice chcą, aby takie programy oglądały ich dzieci? Nie. A wiadomo, czasem nie da się kontrolować tego, co widzą nasze pociechy, zwłaszcza, jeśli mają telewizor w pokoju, co w dzisiejszych czasach jest modnym standardem.
Bajki dla dzieci powinny u nich pobudzać wyobraźnię, a także pokazywać świat, uczyć empatii oraz wychowywać. Idealna bajka to taka, która spełnia wszystkie te elementy, a dodatkowo jeszcze uczy. Niestety, coraz trudniej o takie. Wystarczy zastanowić się nad takimi tytułami jak Atomówki czy nawet Power Rangers. Obie, co prawda, szerzą ideę walki dobra ze złem, jednakże jest w nich tak dużo elementów walki i bójek, że dziecko może się pogubić.
Dobrze, że można jeszcze znaleźć bajki, które rzeczywiście uczą. Sztandarowym tytułem będzie tu Laboratorium Dextera czy Tomek i przyjaciele. Dużym plusem tego typu bajek jest to, że mają one ukryty przekaz edukacyjny, co sprawia, że dzieci automatycznie mają ochotę je oglądać i nie odstrasza ich dyktatorski ton nauczyciela.
Pisząc o bajkach dla dzieci, warto również wspomnieć o nauce języków obcych. Bardzo dobrym sposobem na naukę nowego języka jest właśnie oglądanie bajek w nim. Włączając dziecku Cartoon Network po angielsku, bardzo szybko posiądzie ono przykładowe zwroty, słowa, zrozumie nawet gramatykę. Będzie przygotowane do profesjonalnej nauki języka w późniejszym czasie. To właśnie nauka przez zabawę jest najbardziej efektywna.
Podsumowując, bajki dla dzieci to świetne rozwiązanie. Należy jednak uważać i w taki sposób je dobierać, aby nie oglądały programów i audycji przepełnionych przemocą i nienawiścią.

Autor: magdaq
Artykuł pochodzi z serwisu http://artykuly.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz