czwartek, 21 czerwca 2012

Imiona - jak wybrać imię dla dziecka?

Zanim wybierzesz imię dla swojego maleństwa, przeczytaj uważnie poniższy artykuł. Zasady wyboru imienia, które w nim przytoczyliśmy, z pewnością ułatią Ci to odpowiedzialne zadanie.
1. Jak imię brzmi z nazwiskiem
Najprostsza zasada wybierania imienia to trafne dobranie go do nazwiska. Jeśli imię i nazwisko dźwięcznie brzmią w duecie, to jest to niewątpliwie sukces rodziców. Często się zdarza, że znane gwiazdy posługują się fikcyjnym nazwiskiem i imieniem, ponieważ ich własne nie brzmią zbyt dobrze. Przykładem może tu być Marylin Monroe, oryginalnie Norma Jeane, czy też nasza rodzima gwiazda znana jako Wioletta Willas.
2. Sławni imiennicy
Niezwykle istotne jest to, z kim kojarzy się w pierwszym momencie imię, które wybraliście dla swojego dziecka. Skrajnym przykładem może tu być imię Adolf. Chociaż było dość często nadawane przed wojną, obecnie zniknęło bezpowrotnie z ksiąg parafialnych. Ciekawe dlaczego? Jeśli imię jest bardzo popularne, nie ma niebezpieczeństwa jednoznacznych skojarzeń np.: Józef może skojarzyć się komuś ze świętym Józefem, Józefem Oleksym lub też Józefem Stalinem. Natomiast rzadziej używane imię Maksymilian skojarzy się przeważającej części osób z Maksymilianem Kolbe, a imię Kaja z piosenkarką Kają.
3. Jak imię będzie postrzegane za kilkadziesiąt lat
Trudno przewidzieć jak dane imię będzie postrzegane, kiedy nasza pociecha dorośnie. Imiona, które byłyby powodem do rozpaczy dla dziewczynki jakieś 20 lat temu, np.: Marysia czy Frania, obecnie przeżywają renesans i rozkwitają na nowo. Ciekawe czy za kilkadziesiąt lat popularne dziś imiona u 20 i 30-latek: Agnieszka i Monika, nie będą imionami kojarzącymi się ze starymi kobietami. Imiona te są bowiem coraz rzadziej spotykane wśród małych dziewczynek. Nadanie tego typu imienia swojej córeczce wiąże się z ryzykiem, że za 20 lat będzie będzie ono przestarzałe,niemodne i nie będzie pasowało do żywiołowej młodej kobiety. Dlatego uważam, że w pewnym stopniu należy iść za modą. Nawet jeżeli wiąże się to z tą niedogodnością, że twój synek gdy podrośnie, spotka jeszcze kilku innych Kubusiów w przedszkolu.
4. Etymologia imienia
Niektórzy rodzice zanim zdecydują się nadać swojemu dziecku imię, skrupulatnie sprawdzają jego pochodzenie i znaczenie. I tak na przykład Weronika pochodzi z języka greckiego od słów phere-nike, co oznacza niosę zwycięstwo. Jeżeli ciąża była poważnie zagrożona, a potem szczęśliwie przyszła na świat zdrowa dziewczynka, rodzice mogą właśnie nadać to imię.
Inni rodzice nic nie robią sobie ze znaczenia imion i wybiorą dla synka imię Błażej, które oznacza przecież „sepleniący”. Co ciekawe jednak, św. Błażej jest patronem mówców, śpiewaków i wszystkich tych, którzy wykorzystują struny głosowe w swojej pracy zawodowej.
5. Zdrobnienia
Niezależnie od tego jakie jak na imię będzie miało nasze dziecko, wszyscy wokół będą próbowali je zdrabniać na wszystkie możliwe sposoby. Jedna z moich znajomych w ostatniej chwili zmieniła już dużo wcześniej wybrane imię dla swojej córeczki z Wiktoria na Oliwka, dlatego że babcia maleństwa z uporem nazywała jej Wikusię Witką. Przeanalizujmy możliwości, które daje każde z imion, które nam się podobają. Np. Hubert to potencjalnie Hubercik, Hubek, Huba, Bercik, Bercio itd.
6. Takie samo imię w rodzinie
Czasem zdarza się, że zetkniemy się z kimś kto ma dokładnie takie samo imię i nazwisko jak nasze. Jest to naprawdę bardzo uciążliwe, ponieważ często prowadzi do nieporozumień i pomyłek. Szczególnie jeśli te osoby funkcjonują w tym samym środowisku. W małych miejscowościach, gdzie wszyscy są ze sobą w mniejszy lub większy sposób spokrewnieni powtarzają się często te same nazwiska. Jeśli jeszcze do tego powtarzają się także te same imiona, to w jednej wsi możemy się doliczyć przykładowo pięciu Michałów Paluchów. Chyba dobrze też się stało, że moda na nadawanie imion po ojcu czy dziadku już minęła. Warto zastanowić się dwukrotnie zanim nadamy swojemu dziecku takie samo imię jak ktoś z rodziny, kto nosi w dodatku to samo nazwisko.

Autor: Monika
artykuł pochodzi z serwisu: http://www.wieszak.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz